Western Star 47X SBA Hood, OEM Take-Off, U2302, A17-21724-010
The Western Star 47X SBA OEM take off is a premium composite hood for your set back axle applications. It provides OEM fit and finish. With minor cosmetic blemishes, you get a great value that won't break the bank. Perfect for truckers looking to restore their trucks looks and function.
This is an OEM cosmetic blemish semi-truck part
- Features a set back axle
- Dimensions: 35 1/2" Inch Centerline Measurement (to the grill edge).
- Shipping weight is 350 lbs.
- Customer service that takes care of you.
- Fast, convenient shipping.
- Fully crated when shipping LTL.
| SKU | WSH-U2302 |
| Make | Western Star |
| Model | 47X |
| Year | 2021-Current |
| Application | Set Back Axle |
| New/Used | New, OEM *Cosmetic Blemish (See Photos) |
| Part Number | A17-21724-010 *We must verify your part number before shipping. Call 877-839-0159 to expedite the process and have part# or VIN# ready. |
| Ship Weight | 350 lbs. |
| Dimensions | 35 1/2" Centerline (to the grill edge), See photos on how to measure. |
| Notes | 49X Set Back Axle. Minor scuffs/scratches from normal handling/storage. |
The Western Star 47X SBA OEM take off is a premium composite hood for your set back axle applications. It provides OEM fit and finish. With minor cosmetic blemishes, you get a great value that won't break the bank. Perfect for truckers looking to restore their trucks looks and function.
This is an OEM cosmetic blemish semi-truck part
- Features a set back axle
- Dimensions: 35 1/2" Inch Centerline Measurement (to the grill edge).
- Shipping weight is 350 lbs.
- Customer service that takes care of you.
- Fast, convenient shipping.
- Fully crated when shipping LTL.
| SKU | WSH-U2302 |
| Make | Western Star |
| Model | 47X |
| Year | 2021-Current |
| Application | Set Back Axle |
| New/Used | New, OEM *Cosmetic Blemish (See Photos) |
| Part Number | A17-21724-010 *We must verify your part number before shipping. Call 877-839-0159 to expedite the process and have part# or VIN# ready. |
| Ship Weight | 350 lbs. |
| Dimensions | 35 1/2" Centerline (to the grill edge), See photos on how to measure. |
| Notes | 49X Set Back Axle. Minor scuffs/scratches from normal handling/storage. |
Description
The Western Star 47X SBA OEM take off is a premium composite hood for your set back axle applications. It provides OEM fit and finish. With minor cosmetic blemishes, you get a great value that won't break the bank. Perfect for truckers looking to restore their trucks looks and function.
This is an OEM cosmetic blemish semi-truck part
- Features a set back axle
- Dimensions: 35 1/2" Inch Centerline Measurement (to the grill edge).
- Shipping weight is 350 lbs.
- Customer service that takes care of you.
- Fast, convenient shipping.
- Fully crated when shipping LTL.
| SKU | WSH-U2302 |
| Make | Western Star |
| Model | 47X |
| Year | 2021-Current |
| Application | Set Back Axle |
| New/Used | New, OEM *Cosmetic Blemish (See Photos) |
| Part Number | A17-21724-010 *We must verify your part number before shipping. Call 877-839-0159 to expedite the process and have part# or VIN# ready. |
| Ship Weight | 350 lbs. |
| Dimensions | 35 1/2" Centerline (to the grill edge), See photos on how to measure. |
| Notes | 49X Set Back Axle. Minor scuffs/scratches from normal handling/storage. |
