16" Steel Chrome Bumper for Peterbilt 335 / 348
PBB-3335AÂ
- USA-made chrome steel.
- 10-gauge
- Full wrap, with wrapped bumper ends.
- Welded brackets for a cleaner look.
| Make | Peterbilt |
| Model | 348 |
| Year | N/A |
| OEM Part # | N71-6089-001 |
| Aftermarket # | HOE-0010-19 (16") |
| Condition | New Non-OEM |
| Ship Weight | N/A |
| Dimensions | 16 Inch Bumper |
| Notes | New Non-OEM Steel Chrome Bumper (16 inch). Comes with brackets. Brackets Are 45 Inches Apart. Top of Bumper to Top of Tow Hook Cutout 7 3/8 inches. |
PBB-3335AÂ
- USA-made chrome steel.
- 10-gauge
- Full wrap, with wrapped bumper ends.
- Welded brackets for a cleaner look.
| Make | Peterbilt |
| Model | 348 |
| Year | N/A |
| OEM Part # | N71-6089-001 |
| Aftermarket # | HOE-0010-19 (16") |
| Condition | New Non-OEM |
| Ship Weight | N/A |
| Dimensions | 16 Inch Bumper |
| Notes | New Non-OEM Steel Chrome Bumper (16 inch). Comes with brackets. Brackets Are 45 Inches Apart. Top of Bumper to Top of Tow Hook Cutout 7 3/8 inches. |
Original: $1,162.00
-70%$1,162.00
$348.60Description
PBB-3335AÂ
- USA-made chrome steel.
- 10-gauge
- Full wrap, with wrapped bumper ends.
- Welded brackets for a cleaner look.
| Make | Peterbilt |
| Model | 348 |
| Year | N/A |
| OEM Part # | N71-6089-001 |
| Aftermarket # | HOE-0010-19 (16") |
| Condition | New Non-OEM |
| Ship Weight | N/A |
| Dimensions | 16 Inch Bumper |
| Notes | New Non-OEM Steel Chrome Bumper (16 inch). Comes with brackets. Brackets Are 45 Inches Apart. Top of Bumper to Top of Tow Hook Cutout 7 3/8 inches. |
