Value HD-Modified Chrome Grille fits Peterbilt 579 , L29-6157-100
PBG-974C-V
Enhance your vehicle's appearance with the Peterbilt 579 Chrome Plastic Grille. This grille is designed for durability and corrosion resistance, ensuring it withstands various weather conditions. It offers excellent protection while adding a sleek and stylish look, all at an affordable price.
Big Truck Hoods offers a complete line of after-market truck parts. We stock over 100 hoods, along with outstanding bumpers, grills, and headlights. Our shipping is fast, whether UPS or LTL freight. Â
| SKU # | PBG-974C-V |
| Make | Peterbilt |
| Model | 579 |
| Year | 2013-2022 |
| OEM Part # | L29-6157-100, L45-6091-100 |
| Aftermarket Part # | |
| New/Used | New |
| Ship-Weight | 50 lbs. Oversize for UPS (+$100) can also go LTL in a crate. |
| Dimensions | Shipping dimensions UPS 52" x 42"x 8" |
| Notes | Chrome-plated plastic surround with metal grill insert. |
PBG-974C-V
Enhance your vehicle's appearance with the Peterbilt 579 Chrome Plastic Grille. This grille is designed for durability and corrosion resistance, ensuring it withstands various weather conditions. It offers excellent protection while adding a sleek and stylish look, all at an affordable price.
Big Truck Hoods offers a complete line of after-market truck parts. We stock over 100 hoods, along with outstanding bumpers, grills, and headlights. Our shipping is fast, whether UPS or LTL freight. Â
| SKU # | PBG-974C-V |
| Make | Peterbilt |
| Model | 579 |
| Year | 2013-2022 |
| OEM Part # | L29-6157-100, L45-6091-100 |
| Aftermarket Part # | |
| New/Used | New |
| Ship-Weight | 50 lbs. Oversize for UPS (+$100) can also go LTL in a crate. |
| Dimensions | Shipping dimensions UPS 52" x 42"x 8" |
| Notes | Chrome-plated plastic surround with metal grill insert. |
Description
PBG-974C-V
Enhance your vehicle's appearance with the Peterbilt 579 Chrome Plastic Grille. This grille is designed for durability and corrosion resistance, ensuring it withstands various weather conditions. It offers excellent protection while adding a sleek and stylish look, all at an affordable price.
Big Truck Hoods offers a complete line of after-market truck parts. We stock over 100 hoods, along with outstanding bumpers, grills, and headlights. Our shipping is fast, whether UPS or LTL freight. Â
| SKU # | PBG-974C-V |
| Make | Peterbilt |
| Model | 579 |
| Year | 2013-2022 |
| OEM Part # | L29-6157-100, L45-6091-100 |
| Aftermarket Part # | |
| New/Used | New |
| Ship-Weight | 50 lbs. Oversize for UPS (+$100) can also go LTL in a crate. |
| Dimensions | Shipping dimensions UPS 52" x 42"x 8" |
| Notes | Chrome-plated plastic surround with metal grill insert. |
