Western Star 47X SBA Hood, Fend. Ext., OEM Take Off , U2310
This Western Star 47X SBA OEM Hood is an original take-off hood with composite construction and minor blemishes. With an OEM fit that provides maximum value, this top-notch product provides exceptional performance, reliability, and durability.
- This is an OEM cosmetic blemish semi-truck part.
- Features a set back axle.
- Dimensions:Â 35 1/2" centerline, see pics on how to measure.
- Shipping weight is 350 lbs.
- Customer service that takes care of you.
- Fast, convenient shipping.
- Fully crated when shipping LTL.
| SKU # | WSH-U2310 |
| Make | Western Star |
| Model | 47X |
| Year | 2021-Current |
| Application: | Set Back Axle |
| New/Used | New OEM *Cosmetic Blemish (See Photos) |
| OEM Part # | A17-21724-000, A17-21628-000 *We must verify your part number before shipping. Call 877-839-0159 to expedite the process and have part# or Vin#. |
| Aftermarket Part # | |
| Ship-Weight | 350 |
| Dimensions | 35" centerline measurement from windshield to back edge of grill body line. |
| Notes | 47x FORWARD FRONT AXLE, Minor Scuffs/Scratches from Normal Handling/Storage |
This Western Star 47X SBA OEM Hood is an original take-off hood with composite construction and minor blemishes. With an OEM fit that provides maximum value, this top-notch product provides exceptional performance, reliability, and durability.
- This is an OEM cosmetic blemish semi-truck part.
- Features a set back axle.
- Dimensions:Â 35 1/2" centerline, see pics on how to measure.
- Shipping weight is 350 lbs.
- Customer service that takes care of you.
- Fast, convenient shipping.
- Fully crated when shipping LTL.
| SKU # | WSH-U2310 |
| Make | Western Star |
| Model | 47X |
| Year | 2021-Current |
| Application: | Set Back Axle |
| New/Used | New OEM *Cosmetic Blemish (See Photos) |
| OEM Part # | A17-21724-000, A17-21628-000 *We must verify your part number before shipping. Call 877-839-0159 to expedite the process and have part# or Vin#. |
| Aftermarket Part # | |
| Ship-Weight | 350 |
| Dimensions | 35" centerline measurement from windshield to back edge of grill body line. |
| Notes | 47x FORWARD FRONT AXLE, Minor Scuffs/Scratches from Normal Handling/Storage |
Description
This Western Star 47X SBA OEM Hood is an original take-off hood with composite construction and minor blemishes. With an OEM fit that provides maximum value, this top-notch product provides exceptional performance, reliability, and durability.
- This is an OEM cosmetic blemish semi-truck part.
- Features a set back axle.
- Dimensions:Â 35 1/2" centerline, see pics on how to measure.
- Shipping weight is 350 lbs.
- Customer service that takes care of you.
- Fast, convenient shipping.
- Fully crated when shipping LTL.
| SKU # | WSH-U2310 |
| Make | Western Star |
| Model | 47X |
| Year | 2021-Current |
| Application: | Set Back Axle |
| New/Used | New OEM *Cosmetic Blemish (See Photos) |
| OEM Part # | A17-21724-000, A17-21628-000 *We must verify your part number before shipping. Call 877-839-0159 to expedite the process and have part# or Vin#. |
| Aftermarket Part # | |
| Ship-Weight | 350 |
| Dimensions | 35" centerline measurement from windshield to back edge of grill body line. |
| Notes | 47x FORWARD FRONT AXLE, Minor Scuffs/Scratches from Normal Handling/Storage |
