🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
1 / 4
Western Star 4900 SF 123" BBC 2008 & Newer Hood, A17-19558-000
| SKU # | WSH-4902 |
| Make | Western Star |
| Model | 4900 SF |
| Year | 2008–Newer 123" BBC, 64 1/2" centerline measurement. |
| OEM Part # | A17-19558-000, A17-17618-000 – Dual air cleaner cutout A17-19558-001 – Left hand only air cleaner cutout A17-19558-002 – Right hand only air cleaner cutout Providing VIN required before shipment. |
| Aftermarket Part # | |
| New/Used | New, Aftermarket |
| Ship-Weight | 450 |
| Dimensions | 64 1/2" Centerline |
| Notes | 4900 FORWARD FRONT AXLE, 4900FA and 4900FX |
| SKU # | WSH-4902 |
| Make | Western Star |
| Model | 4900 SF |
| Year | 2008–Newer 123" BBC, 64 1/2" centerline measurement. |
| OEM Part # | A17-19558-000, A17-17618-000 – Dual air cleaner cutout A17-19558-001 – Left hand only air cleaner cutout A17-19558-002 – Right hand only air cleaner cutout Providing VIN required before shipment. |
| Aftermarket Part # | |
| New/Used | New, Aftermarket |
| Ship-Weight | 450 |
| Dimensions | 64 1/2" Centerline |
| Notes | 4900 FORWARD FRONT AXLE, 4900FA and 4900FX |
$5,595.00
Western Star 4900 SF 123" BBC 2008 & Newer Hood, A17-19558-000—
$5,595.00
Description
| SKU # | WSH-4902 |
| Make | Western Star |
| Model | 4900 SF |
| Year | 2008–Newer 123" BBC, 64 1/2" centerline measurement. |
| OEM Part # | A17-19558-000, A17-17618-000 – Dual air cleaner cutout A17-19558-001 – Left hand only air cleaner cutout A17-19558-002 – Right hand only air cleaner cutout Providing VIN required before shipment. |
| Aftermarket Part # | |
| New/Used | New, Aftermarket |
| Ship-Weight | 450 |
| Dimensions | 64 1/2" Centerline |
| Notes | 4900 FORWARD FRONT AXLE, 4900FA and 4900FX |
