Western Star 49X SBA I/O air, RH Mirror, Take Off w/Drilled Fend., U2511, A17-21718-003
This Western Star 49X Set-Back Axle, OEM Take-Off is configured for the Inside/Outside air option. It also is drilled for a RH hood mounted mirror. Our take-off hoods offer great performance due to the lightweight composite construction. Although there are minor cosmetic blemishes, it represents a great value.
- This is an OEM cosmetic blemish semi-truck part.
- Features a set-back axle.
- Dimensions: 45-inch centerline Measurement (to the grill edge).
- Shipping weight is 350 lbs.
- Customer service that takes care of you.
- Fast, convenient shipping.
- Fully crated when shipping LTL.
| SKU | WSH-U2511 |
| Make | Western Star |
| Model | 49X |
| Year | 2021-Current |
| Application | Set Back Axle |
| New/Used | New, OEM *Cosmetic Blemish (See Photos) |
| Part Number | A17-21718-003 *We must verify your part number before shipping. Call 877-839-0159 to expedite the process and have part# or VIN# ready. |
| Ship Weight | 375 lbs. |
| Dimensions | 45" Centerline (to the grill edge), See photos on how to measure. |
| Notes | 4900; Set Back Axle. Minor scuffs/scratches from normal handling/storage. |
This Western Star 49X Set-Back Axle, OEM Take-Off is configured for the Inside/Outside air option. It also is drilled for a RH hood mounted mirror. Our take-off hoods offer great performance due to the lightweight composite construction. Although there are minor cosmetic blemishes, it represents a great value.
- This is an OEM cosmetic blemish semi-truck part.
- Features a set-back axle.
- Dimensions: 45-inch centerline Measurement (to the grill edge).
- Shipping weight is 350 lbs.
- Customer service that takes care of you.
- Fast, convenient shipping.
- Fully crated when shipping LTL.
| SKU | WSH-U2511 |
| Make | Western Star |
| Model | 49X |
| Year | 2021-Current |
| Application | Set Back Axle |
| New/Used | New, OEM *Cosmetic Blemish (See Photos) |
| Part Number | A17-21718-003 *We must verify your part number before shipping. Call 877-839-0159 to expedite the process and have part# or VIN# ready. |
| Ship Weight | 375 lbs. |
| Dimensions | 45" Centerline (to the grill edge), See photos on how to measure. |
| Notes | 4900; Set Back Axle. Minor scuffs/scratches from normal handling/storage. |
Original: $3,995.00
-70%$3,995.00
$1,198.50Description
This Western Star 49X Set-Back Axle, OEM Take-Off is configured for the Inside/Outside air option. It also is drilled for a RH hood mounted mirror. Our take-off hoods offer great performance due to the lightweight composite construction. Although there are minor cosmetic blemishes, it represents a great value.
- This is an OEM cosmetic blemish semi-truck part.
- Features a set-back axle.
- Dimensions: 45-inch centerline Measurement (to the grill edge).
- Shipping weight is 350 lbs.
- Customer service that takes care of you.
- Fast, convenient shipping.
- Fully crated when shipping LTL.
| SKU | WSH-U2511 |
| Make | Western Star |
| Model | 49X |
| Year | 2021-Current |
| Application | Set Back Axle |
| New/Used | New, OEM *Cosmetic Blemish (See Photos) |
| Part Number | A17-21718-003 *We must verify your part number before shipping. Call 877-839-0159 to expedite the process and have part# or VIN# ready. |
| Ship Weight | 375 lbs. |
| Dimensions | 45" Centerline (to the grill edge), See photos on how to measure. |
| Notes | 4900; Set Back Axle. Minor scuffs/scratches from normal handling/storage. |
