Western Star 49X SFA Hood, w/Access Panel & Drilled Fenders, OEM Take Off, U2317, A17-21716-015
This Western Star 49X SBA OEM take-off is the perfect solution for those looking for a great value without sacrificing quality. The model comes with pre-drilled fenders and composite construction, ensuring long-lasting performance. Plus, it has minor cosmetic blemishes, making it ideal for non-retail applications.
- This is an OEM cosmetic blemish semi-truck part.
- Features a set-back axle.
- Dimensions: 45 45-inch centerline Measurement (to the grill edge).
- Shipping weight is 375 lbs.
- Customer service that takes care of you.
- Fast, convenient shipping.
- Fully crated when shipping LTL.
| SKU | WSH-U2317 |
| Make | Western Star |
| Model | 49X |
| Year | 2021-Current |
| Application | Set Forward Axle |
| New/Used | New, OEM *Cosmetic Blemish (See Photos) |
| Part Number | A17-21716-000, A17-21716-015 *We must verify your part number before shipping. Call 877-839-0159 to expedite the process and have part# or VIN# ready. |
| Ship Weight | 375 lbs. |
| Dimensions | 45" Centerline (to the grill edge), See photos on how to measure. |
| Notes | 4900 Set Forward Axle. Minor scuffs/scratches from normal handling/storage. |
This Western Star 49X SBA OEM take-off is the perfect solution for those looking for a great value without sacrificing quality. The model comes with pre-drilled fenders and composite construction, ensuring long-lasting performance. Plus, it has minor cosmetic blemishes, making it ideal for non-retail applications.
- This is an OEM cosmetic blemish semi-truck part.
- Features a set-back axle.
- Dimensions: 45 45-inch centerline Measurement (to the grill edge).
- Shipping weight is 375 lbs.
- Customer service that takes care of you.
- Fast, convenient shipping.
- Fully crated when shipping LTL.
| SKU | WSH-U2317 |
| Make | Western Star |
| Model | 49X |
| Year | 2021-Current |
| Application | Set Forward Axle |
| New/Used | New, OEM *Cosmetic Blemish (See Photos) |
| Part Number | A17-21716-000, A17-21716-015 *We must verify your part number before shipping. Call 877-839-0159 to expedite the process and have part# or VIN# ready. |
| Ship Weight | 375 lbs. |
| Dimensions | 45" Centerline (to the grill edge), See photos on how to measure. |
| Notes | 4900 Set Forward Axle. Minor scuffs/scratches from normal handling/storage. |
Description
This Western Star 49X SBA OEM take-off is the perfect solution for those looking for a great value without sacrificing quality. The model comes with pre-drilled fenders and composite construction, ensuring long-lasting performance. Plus, it has minor cosmetic blemishes, making it ideal for non-retail applications.
- This is an OEM cosmetic blemish semi-truck part.
- Features a set-back axle.
- Dimensions: 45 45-inch centerline Measurement (to the grill edge).
- Shipping weight is 375 lbs.
- Customer service that takes care of you.
- Fast, convenient shipping.
- Fully crated when shipping LTL.
| SKU | WSH-U2317 |
| Make | Western Star |
| Model | 49X |
| Year | 2021-Current |
| Application | Set Forward Axle |
| New/Used | New, OEM *Cosmetic Blemish (See Photos) |
| Part Number | A17-21716-000, A17-21716-015 *We must verify your part number before shipping. Call 877-839-0159 to expedite the process and have part# or VIN# ready. |
| Ship Weight | 375 lbs. |
| Dimensions | 45" Centerline (to the grill edge), See photos on how to measure. |
| Notes | 4900 Set Forward Axle. Minor scuffs/scratches from normal handling/storage. |
