Western Star 57X Hood, Mirror RH/LH , OEM Take-Off, U2331
This Western Star 57X OEM Take Off hood offers a cost-effective solution. Built with composite materials, minor cosmetic imperfections may be present, nonetheless, full OEM accuracy is assured. Get this top-notch Western Star item at a discounted price.
- Customer service that takes care of you.
- Drilled for mirror near nose, RH/LH.
- This is an OEM cosmetic blemish semi-truck part.
- Dimensions: 49 Inch Centerline Measurement.
- Shipping weight is 375 lbs.
- Fast, convenient shipping.
- Fully crated when shipping LTL.
| SKU # | WSH-U2331 |
| Make | Western Star |
| Model | 57X |
| Year | 2021-Current |
| Application: | Over the road |
| New/Used | New OEM *Cosmetic Blemish (See Photos) |
| OEM Part # | A17-20659-002 exact match ***We must verify your part number before shipping. Call 877-839-0159 to expedite the process and have part# or Vin#. |
| Aftermarket Part # | |
| Ship-Weight | 375 |
| Dimensions | 49" centerline measurement. see pics below for measuring points. |
| Notes | Â Minor Scuffs/Scratches from Normal Handling/Storage |
This Western Star 57X OEM Take Off hood offers a cost-effective solution. Built with composite materials, minor cosmetic imperfections may be present, nonetheless, full OEM accuracy is assured. Get this top-notch Western Star item at a discounted price.
- Customer service that takes care of you.
- Drilled for mirror near nose, RH/LH.
- This is an OEM cosmetic blemish semi-truck part.
- Dimensions: 49 Inch Centerline Measurement.
- Shipping weight is 375 lbs.
- Fast, convenient shipping.
- Fully crated when shipping LTL.
| SKU # | WSH-U2331 |
| Make | Western Star |
| Model | 57X |
| Year | 2021-Current |
| Application: | Over the road |
| New/Used | New OEM *Cosmetic Blemish (See Photos) |
| OEM Part # | A17-20659-002 exact match ***We must verify your part number before shipping. Call 877-839-0159 to expedite the process and have part# or Vin#. |
| Aftermarket Part # | |
| Ship-Weight | 375 |
| Dimensions | 49" centerline measurement. see pics below for measuring points. |
| Notes | Â Minor Scuffs/Scratches from Normal Handling/Storage |
Original: $2,295.00
-70%$2,295.00
$688.50Description
This Western Star 57X OEM Take Off hood offers a cost-effective solution. Built with composite materials, minor cosmetic imperfections may be present, nonetheless, full OEM accuracy is assured. Get this top-notch Western Star item at a discounted price.
- Customer service that takes care of you.
- Drilled for mirror near nose, RH/LH.
- This is an OEM cosmetic blemish semi-truck part.
- Dimensions: 49 Inch Centerline Measurement.
- Shipping weight is 375 lbs.
- Fast, convenient shipping.
- Fully crated when shipping LTL.
| SKU # | WSH-U2331 |
| Make | Western Star |
| Model | 57X |
| Year | 2021-Current |
| Application: | Over the road |
| New/Used | New OEM *Cosmetic Blemish (See Photos) |
| OEM Part # | A17-20659-002 exact match ***We must verify your part number before shipping. Call 877-839-0159 to expedite the process and have part# or Vin#. |
| Aftermarket Part # | |
| Ship-Weight | 375 |
| Dimensions | 49" centerline measurement. see pics below for measuring points. |
| Notes | Â Minor Scuffs/Scratches from Normal Handling/Storage |
