Freightliner Cascadia 125" Hood, OEM Used Hood, U2511, A17-15340-015
This Freightliner Cascadia 125" hood is a pre-owned OEM part, offering a fantastic and economical option for getting your truck back on the road to generate income. Designed for a factory fit, this hood comes at a fraction of the cost of purchasing a new one. While some preparation work may be required, any significant issues will be depicted in the accompanying photos.
- 50 1/2" centerline measurement.
- OEM Fit and Finish.
- Cosmetic Blemishes, see All Photos.
- Economical option instead of new.
| Make | Freightliner |
| Model | Cascadia 125 |
| Year | 2007-Up |
| OEM Part # | A17-15340-014 & A17-15340-015 |
| Aftermarket # | AMHFL012-C (no hinge bar), AMHFL013-C (w/hinge bar) |
| Condition | Used |
| Ship Weight | 350 lbs. |
| Dimensions | 50 1/2" Center Line Measurement |
| Notes | OEM Take Off Hood. Minor Cosmetic Blemishes. |
This Freightliner Cascadia 125" hood is a pre-owned OEM part, offering a fantastic and economical option for getting your truck back on the road to generate income. Designed for a factory fit, this hood comes at a fraction of the cost of purchasing a new one. While some preparation work may be required, any significant issues will be depicted in the accompanying photos.
- 50 1/2" centerline measurement.
- OEM Fit and Finish.
- Cosmetic Blemishes, see All Photos.
- Economical option instead of new.
| Make | Freightliner |
| Model | Cascadia 125 |
| Year | 2007-Up |
| OEM Part # | A17-15340-014 & A17-15340-015 |
| Aftermarket # | AMHFL012-C (no hinge bar), AMHFL013-C (w/hinge bar) |
| Condition | Used |
| Ship Weight | 350 lbs. |
| Dimensions | 50 1/2" Center Line Measurement |
| Notes | OEM Take Off Hood. Minor Cosmetic Blemishes. |
Description
This Freightliner Cascadia 125" hood is a pre-owned OEM part, offering a fantastic and economical option for getting your truck back on the road to generate income. Designed for a factory fit, this hood comes at a fraction of the cost of purchasing a new one. While some preparation work may be required, any significant issues will be depicted in the accompanying photos.
- 50 1/2" centerline measurement.
- OEM Fit and Finish.
- Cosmetic Blemishes, see All Photos.
- Economical option instead of new.
| Make | Freightliner |
| Model | Cascadia 125 |
| Year | 2007-Up |
| OEM Part # | A17-15340-014 & A17-15340-015 |
| Aftermarket # | AMHFL012-C (no hinge bar), AMHFL013-C (w/hinge bar) |
| Condition | Used |
| Ship Weight | 350 lbs. |
| Dimensions | 50 1/2" Center Line Measurement |
| Notes | OEM Take Off Hood. Minor Cosmetic Blemishes. |
