Durabuilt Fiberglass Hood For Kenworth W900L Hood 1994-2002, K146-1325
KWH-940C
You can rely on Durabuilt hoods.  We've been selling them for years, and they're known for fitting right and being seriously tough.  We wouldn't put the Durabuilt name on anything that couldn't handle the road and offer a full line of complementary front-end parts to complete your project. Our hoods have been purchased from the same source since we started our business. All our parts must prove themselves before getting the Durabuilt name.
- Fits years from 1994-2002
- For curved windshield applications.
- The centerline measurement of the hood is 66".
- Fast shipping with no crate fees.
| SKU | KWH-940c |
| Make | Kenworth |
| Model | W900L |
| Year | 1994-2002 |
| Application | - |
| Condition | New |
| Part Number | OEM Part #: K146-1326, K146-1295, K146-1325 |
| Aftermarket Part Number | AMHKW014 |
| Ship Weight | 425 lbs. |
| Dimensions | 66" Center Line Measurement |
| Notes | For a cab with a curved windshield. Dual breather cutouts. Extended hood 127 BBC. |
KWH-940C
You can rely on Durabuilt hoods.  We've been selling them for years, and they're known for fitting right and being seriously tough.  We wouldn't put the Durabuilt name on anything that couldn't handle the road and offer a full line of complementary front-end parts to complete your project. Our hoods have been purchased from the same source since we started our business. All our parts must prove themselves before getting the Durabuilt name.
- Fits years from 1994-2002
- For curved windshield applications.
- The centerline measurement of the hood is 66".
- Fast shipping with no crate fees.
| SKU | KWH-940c |
| Make | Kenworth |
| Model | W900L |
| Year | 1994-2002 |
| Application | - |
| Condition | New |
| Part Number | OEM Part #: K146-1326, K146-1295, K146-1325 |
| Aftermarket Part Number | AMHKW014 |
| Ship Weight | 425 lbs. |
| Dimensions | 66" Center Line Measurement |
| Notes | For a cab with a curved windshield. Dual breather cutouts. Extended hood 127 BBC. |
Original: $2,741.00
-70%$2,741.00
$822.30Description
KWH-940C
You can rely on Durabuilt hoods.  We've been selling them for years, and they're known for fitting right and being seriously tough.  We wouldn't put the Durabuilt name on anything that couldn't handle the road and offer a full line of complementary front-end parts to complete your project. Our hoods have been purchased from the same source since we started our business. All our parts must prove themselves before getting the Durabuilt name.
- Fits years from 1994-2002
- For curved windshield applications.
- The centerline measurement of the hood is 66".
- Fast shipping with no crate fees.
| SKU | KWH-940c |
| Make | Kenworth |
| Model | W900L |
| Year | 1994-2002 |
| Application | - |
| Condition | New |
| Part Number | OEM Part #: K146-1326, K146-1295, K146-1325 |
| Aftermarket Part Number | AMHKW014 |
| Ship Weight | 425 lbs. |
| Dimensions | 66" Center Line Measurement |
| Notes | For a cab with a curved windshield. Dual breather cutouts. Extended hood 127 BBC. |
